Коли автографи заговорили...

Author: Леся Щербанюк, Григорій Заславець

УДК 027.52(477.85-25)

У Чернівцях, у центрі історичного середмістя, на розкішній віллі початку XX століття, четвертий рік працює культурно-просвітницький осередок, перша в Україні Муніципальна бібліотека ім. Анатолія Добрянського. Її фонд - це книжки однієї людини, яка збирала їх упродовж усього життя. Бібліотека відкрита Чернівецькою міською радою, і тепер ці книжки доступні всім, кому небайдужі духовні скарби людства.

Окрема меморіальна кімната бібліотеки присвячена літературознавцю, кандидату філологічних наук, доценту кафедри української літератури Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, мистецтвознавцю, поету, лектору, неперевершеному ведучому філармонійних мистецьких вечорів і концертів, заслуженому діячу мистецтв України, лауреату обласної літературно-мистецької премії ім. С. Воробкевича, почесному громадянинові міста Чернівців Анатолію Миколайовичу Добрянському (роки життя - 26.08.1935 - 4.03.2003).

У ній, крім особистих, найнеобхідніших, дуже скромних речей, розміщені книжкові шафи, в яких книги знаходяться за склом. Це найдорожчі його серцю книги. Майже тисяча примірників з дарчими написами, в основному авторськими, для цієї неординарної особистості. Коли вони були виділені в спеціальний фонд, то бібліографи побачили, що, досліджуючи їх, можна дослідити біографію Анатолія Миколайовича.

Ідея працівників книгозбірні була підтримана Чернівецькою міською радою та управлінням культури міськвиконкому, за матеріальної підтримки яких світ побачило наукове видання "Свідчення й освідчення... (Автографи для Анатолія Добрянського)". Книга видана Чернівецьким видавництвом "Книги-ХХІ", на 328 сторінках якої вміщені змістовні розповіді про 441 досліджений автограф.

Вступне слово написав доктор філологічних наук, професор ЧНУ ім. Ю. Федьковича Богдан Мельничук. У ньому детально виписано біографію Анатолія Миколайовича та його становлення як творчої, неординарної особистості. Окремо автор зупиняється на тому, як А. Добрянський збирав книги з автографами, адже Б. Мельничук та А. Добрянський були побратимами, навчалися на одному факультеті, а потім усе життя пропрацювали на одній кафедрі. Автографи охоплюють період, починаючи від 1951 і закінчуючи 2003 роками. Про його величезне захоплення книгою свідчить вже перший автограф: "Від Сокирянської районної бібліотеки для дітей та юнацтва, активному читачу за участь у конференції на тему "Книги, що навчають нас жити і перемагати" учневі ...

This is an article from EVXpress, a service of East View Information Services that allows you to search across more than 12 million journals and news publications for fee and immediately download full text using your credit card.
Price: $9.00
Delivery: immediate download or e-mail attachment
This content appears in EVXpress under license from the publisher. Inquiries regarding the content should be directed to the publisher directly.