• Holos Ukrainy
  • 2002-09-20GUK-No. 172
  • Size: 5.3 Kbytes .
  • Pages:8.
  • Words: 740

Полонинське причандалля

Автор: Василь БАБУХ

Знаєте, що мене найбільше приваблює на полонинських святах, які щорічно відбуваються в столиці буковинських гуцулів Путилі? Ні, не місцеві напрочуд витривалої гірської породи коні, закосичені різнокольоровими китицями. Хоча я їх, невтомних карпатських трударів, обожнюю й глибоко шаную. І не розмаїтий одяг на учасниках цього фольклорного, принесеного з давніх-давен свята, - сардаки, кептарі, ногавиці, вишиті сорочки. Хоча й до них я небайдужий. Проте всі мої симпатії - до полонинського причандалля: бербеничок, коновок, цебриків, кружків для кулеші, рахвочок, кухликів, без яких гуцулові важко було б облаштувати власний побут далеко від рідної домівки. На цих речах наклало свій відбиток суворе полонинське життя. А його головна вимога така: кожна річ повинна вірно й надійно служити горянинові, завжди бути напохваті.

Скляний і пластиковий посуд у літувальників не прижився через свою непрактичність. Скло, тим паче пластмаса, не можуть зрівнятися з деревом, переконані гуцули. Від дерев'яного посуду значною мірою залежить смак бринзи. І жентиці, й гуслянки. Дерево довго зберігає аромат молока, сметани, сиру, будзу, не додаючи цим продуктам стороннього присмаку. Ось чому, перебуваючи на полонинах, гуцули віддають перевагу дерев'яному посуду. Горяни віками вдосконалювали його і довели, як кажуть, до повної гармонії.

Взяти, приміром, бербеничку. Спершу цей посуд призначався для зберігання й транспортування бринзи. Гуцульські майстри надали бербениці округлої форми. І знаєте, чому? Щоб зручно було кріпити її біля тарниці (старовинна назва сідла) й легко перевозити бринзу з полонини додому. Кінь, обвішаний з обидвох боків бербеницями, без труднощів долає круті гірські плаї, бо утримує рівновагу. Перед тим, як вирушити в дорогу, горяни зверху заглушують посуд денцем. Бринза в ньому надійно зберігатиметься. Навіть під час випадкового падіння бербеничка не розлетиться на друзки, тому що для міцності обперезана липовими обручиками.

Пізніше в цьому посуді полонинники почали зберігати афини (так гуцули називають чорницю). Ця соковита й напрочуд цілюща ягода теж чудово почувається в череві дерев'яної бочечки. Подекуди в бербеницях тримають засолене сало. Широкий вибір усілякого побутового причандалля мали спузарі. Так на полонинах називають людей, яким ватаги довіряють стежити за вогнищем.

This is an article from EVXpress, a service of East View Information Services that allows you to search across more than 12 million journals and news publications for fee and immediately download full text using your credit card.
Price: $9.00
Delivery: immediate download or e-mail attachment
This content appears in EVXpress under license from the publisher. Inquiries regarding the content should be directed to the publisher directly.