• Narodna Armiia
  • 2003-10-29NAA-No. 197
  • Size: 9.2 Kbytes .
  • Pages:7.
  • Words: 1253

Невідомий Володимир Пещанський

Автор: Дмитро МАЛАКОВ, Музей історії міста Києва

Як подає енциклопедичний довідник "Мистецтво України" 1997 року видання, Володимир Павлович Пещанський народився 28 жовтня (10 листопада) 1873 року в місті Переяславі на Київщині. Однак ювілейний альбом, випущений до 300-річчя "Дома Романових" 1914 року, свідчить, що В. Пещанський народився 1875 року на станції Доброє Херсонського повіту Херсонської губернії. По закінченні Орловського кадетського корпусу вступив до петербурзького Костянтинівського артилерійського училища, звідки був випущений підпоручником і направлений у 42-у артилерійську бригаду в м. Ніжин. Потім продовжив військову освіту в Миколаївській інженерній академії, після закінчення котрої вступив до Інституту цивільних інженерів.

Маючи таку різнопланову освіту, 1909 року він одержав призначення на службу до Київського кріпосного інженерного управління. Тут у коло службових обов'язків Пещанськрго входило підтримання в належному стані храмів, розташованих на терені Київської фортеці - Микільського військового собору та церкви Спаса на Берестовому, реставрацією яких він займався у 1913 році разом з П. Покришкіним.

Через війну 1914 року житлове будівництво у Києві помітно згорнулося, а натомість пожвавилося військове. Згадане ювілейне видання зазначає, що В. Пещанським "зроблена архітектурна частина фасадів наново споруджуваних Інженерного та Другого військового училищ", що йому "доручено будівництво психіатричного відділення Київського військового госпіталю, гарнізонного зібрання та казарм Херсонського полку згідно з проектами, ним же складеними".

Варто нагадати, що Олексіївське інженерне училище зводилося за проектом архітектора М. Шехоніна, а будівництвом керував військовий інженер І. Лільє. Нині тут, на бульварі Лесі Українки, 25, міститься Київський військовий ліцей ім. Івана Богуна.

Казарми 130-го піхотного херсонського полку займали простору садибу на Бульварно-Кудрявській, 11. Три-чотириповерховии корпус, розрахований на 8 рот, споруджено 1912 року. Але архітектурна виразність казарми зведена до мінімуму: крім чіткого одноманітного ритму "казенних" вікон, ніщо не привертає уваги.

Під час Першої світової війни у Києві споруджувалося кілька військових училищ. Одне з них - льотну школу прапорщиків - почали зводити на розі тодішньої Олександрівської вулиці (тепер - М. Грушевського) та Кріпосного провулку. Як пише Ф. Ернст, "фасадні форми були спроектовані в стилі класицизму. Проте встигли збудувати лише каркас стін".

This is an article from EVXpress, a service of East View Information Services that allows you to search across more than 12 million journals and news publications for fee and immediately download full text using your credit card.
Price: $9.00
Delivery: immediate download or e-mail attachment
This content appears in EVXpress under license from the publisher. Inquiries regarding the content should be directed to the publisher directly.