ІВАН КАЛИНОВИЧ ТА ЙОГО "ВСЕУКРАЇНСЬКА БІБЛІОГРАФІЯ ХХ СТОЛІТТЯ"

Author: Лариса Рева

УДК 01(477)(092)

Лариса Рева,  кандидат філологічних наук,  науковий співробітник НБУВ

 

Іван Титович Калинович (1885, 21 листопада, Львів - 1927, 12 листопада, там само) - український  бібліограф, видавець, перекладач, громадський діяч, секретар Бібліографічної комісії НТШ у Львові, редактор видавництва "Всесвітня бібліотека", редактор газети "Наше слово". Його псевдоніми і криптоніми: Лютай, Демко, Ханко, Клим, Титович, Д.Л., І.К., Ів. К., -ік, Кал-вич, І., К-вч, К-ч., І.-в…

Народився в сім'ї дрібного будівельного підприємця, навчався в народній школі та гімназії Львова. Після смерті батька в 1897 році змушений був залишити гімназію і вступити до Тернопільської учительської семінарії. В 1902 після арешту за агітацію серед селян продовжив навчання в учительській семінарії у Заліщиках. Восени 1904 отримав посаду вчителя в селі Антонові Чортківського повіту. Через політичні мотиви звільнений.

Деякий час заробляв на життя коректурою і співпрацею в буковинських часописах "Буковина" та "Промінь". Після закінчення однорічної практики при Окружній дирекції пошт і телеграфів у місті Львові восени 1907 року отримав посаду поштового урядовця в Бориславі. Водночас у 1907-1908 роках записався вільним слухачем філософського факультету Львівського університету.

Перед окупацією Галичини російськими військами І.Калиновича разом з поштою евакуйовують до Відня, а наприкінці 1916  - на початку 1917 року він повертається, але вже до Дрогобича. З утворенням ЗУНР у листопаді 1918 став начальником пошти і брав активну участь у громадсько-політичному житті. В цей час І.Калинович працював секретарем повітової управи Української національної ради у Дрогобичі, секретарем Державного нафтового секретаріату, редактором урядового "Дрогобицького листка", його обрали депутатом до Української національної ради ЗУНР, а в січні-лютому 1919 року - входив до складу делегації ЗУНР на Трудовому Конгресі у Києві.

Після захоплення Галичини Польщею І.Калинович перейшов з урядом і військом УГА до Кам'янця-Подільського, а звідти - до Відня, де активно працював у закордонній групі Української соціалістичної партії на чолі з В.Винниченком, в її видавництвах і газеті "Нова доба" та бібліотеці "Нової доби" (1920-1921). Навесні 1922 року І.Калинович ...

This is an article from EVXpress, a service of East View Information Services that allows you to search across more than 12 million journals and news publications for fee and immediately download full text using your credit card.
Price: $9.00
Delivery: immediate download or e-mail attachment
This content appears in EVXpress under license from the publisher. Inquiries regarding the content should be directed to the publisher directly.