27 ЖОВТНЯ. ГОЛОС ПАМ'ЯТІ. До 100-річчя від дня народження Т. М. Мороз-Стрілець (1905-1994)

Author: К. В. Камінська 

Скільки типового і вражаючого в її житті, в житті її роду, що корінням проріс у чернігівську землю, множився і проростав на землі полтавській і київській.

Яременко В. Золоті окрушини пам'яті // Голос пам'яті / Авт. передм. "Золоті окрушини пам'яті" В.Яременко. - К., 1989. - С. 9.

Тамара Михайлівна Мороз-Стрілець - українська письменниця, літературознавець, дружина класика вітчизняної літератури Григорія Косинки (справжнє прізвище - Стрілець).

Народилася вона у м. Полтаві. Батько Тамари - Михайло Мороз - писар-самоук, брав участь у революційних подіях 1905-го на Чернігівщині, за що був висланий за межі губернії. З Полтави родина переїхала до Києва, з 1927 р. мешкала у столичному Харкові. Батьки ростили трьох дітей. Стар-ший брат Тамари - Микола - відомий як художник і журналіст, волею долі згодом опинився у Парижі. Олександр був доцентом Харківського бу-дівельного інституту.

Тамара закінчила 2-гу Київську українську гімназію ім. Кирило-Мефодіївського братства, де викладав латину Микола Зеров. Усе життя зберігала вона посвідчення з його факсиміле. Саме Микола Костьович рекомендував її на роботу до бібліотеки ВУАН. І хоч доручили тодішній юнці усього-на-всього розбирати літературу в підвалі, вона гордо розповідала подругам, що працює в Академії наук. Заходячи до відділу, М.Зеров завжди цікавився: "Як моє протеже?". І, почувши схвальні відгуки, задоволено усміхався. Коли ж Григорій Косинка представив Тамару як свою дружину, захоплено вигукнув: "Так це ж моя найкраща учениця!".

Зустріч з майбутнім чоловіком та їхнє подружнє життя Тамара Михайлівна описала у спогадах "Отакий він був", опублікованих у книзі "Про Григорія Косинку" (1969). З Григорієм вона познайомилась під час зустрічі Нового, 1924-го, року. Як потім він їй зізнався, прийшов у малознайоме йо-му товариство, бо дуже хотів побачити чарівну дівчину, про яку вже багато чув. Восени того ж року вони побралися й пішли пліч-о-пліч по життю впродовж десяти щасливих літ.

Тодішні письменники, як і всі, ходили на роботу, жили із зарплатні, а отримати гонорар - то було свято.

Тамара навчалась на ...

This is an article from EVXpress, a service of East View Information Services that allows you to search across more than 12 million journals and news publications for fee and immediately download full text using your credit card.
Price: $9.00
Delivery: immediate download or e-mail attachment
This content appears in EVXpress under license from the publisher. Inquiries regarding the content should be directed to the publisher directly.